Posts: 4,735
Threads: 3
Joined: Aug 2007
12-11-2009, 09:34 AM
Re: (...)
We have a lot of people from different parts of the US and beyond. I was curious as what the cost of a gallon of milk is in YOUR neck of the woods, where ever you are.
MN=$2.78/gallon a few weeks ago it was $1.68
(However, I will say it has been as high as $4.50)
"Time you enjoy wasting is not wasted time."
Laura
Posts: 1,027
Threads: 0
Joined: Apr 2007
Our off brand milk is 2/3.98 gallon
our Reg Milk is 399 a gallon.
marye
Everything will be all right in the end. So if it is not right, then it's not yet the end.
Posts: 33,877
Threads: 126
Joined: Jan 2006
I'll have to ask the grocer shopper when he gets up.....
Retired and having fun writing cookbooks, tasting wine and sharing recipes with all my friends.
www.achefsjourney.com
Posts: 6,477
Threads: 6
Joined: Oct 2007
I think I paid $3.19 for the store brand yesterday but if you buy two the price drops to $2.49 each. Normally I do buy two but just didn't have room for that in the fridge yesterday.
Posts: 3,353
Threads: 0
Joined: May 2007
Posts: 20,453
Threads: 1
Joined: Nov 2007
We're high here...$3.89 store brand to $5.49 organic!
Daphne
Keep your mind wide open.
Posts: 8,577
Threads: 17
Joined: Jul 2007
Ours is about $3.18.
If blueberry muffins have blueberries in them, what do vegan muffins have?
Posts: 3,955
Threads: 0
Joined: Mar 2003
Around $3-4 a gallon. It's not something I ever buy, can you believe that?? Oldest Daughter, now married is the only one who ever drank it.
What do I use in recipes you may ask

Diluted Half and Half that I keep on hand for my coffee
Cis
Empress for Life
Posts: 9,484
Threads: 21
Joined: Apr 2006
I can't recall the price of milk - we need it & I buy it.
Funny thing was Land'o'Lakes whipping cream for 98 cents a pint. Geeze! Cheap!
You only live once . . . but if you do it right once should be enough!
Posts: 20,453
Threads: 1
Joined: Nov 2007
Good Grief, Sharon! My store brand is $2.79 a pint!!!!!
Daphne
Keep your mind wide open.